| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Voltas 2 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 243 CZY, White) | ₹ 42,600 |
| Voltas 2 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 243 CZY, White) | ₹ 42,990 |
Voltas 2 Ton 3 Star Split AC (243 CZY) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 42,600 है. Voltas 2 Ton 3 Star Split AC (243 CZY) की सबसे कम कीमत ₹ 42,600 अमेजन पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 2 Ton 3 Star Split AC (243 CZY) |
| Model Name | 243 CZY |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6550 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 1330 mm x 330 mm x 255 mm |
| Indoor Unit Weight | 20.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 915 mm x 700 mm x 360 mm |
| Outdoor Unit Weight | 49 kg |
| Other Dimensions | Indoor Unit Gross Weight: 23.8 kg |
| Panel Display | हां |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1866 W |
| Other Power Features | Rated Current - Cooling: 8.2 A |
| Air Flow Direction | Cross Flow |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume - Indoor: 1400 CMH |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Catechin Filter |
| Night Glow Buttons | हां |
| Other Features | Operation: LCD Remote |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Voltas 2 Ton 3 Star Split AC (243 CZY)
₹42,600
विज्ञापन
Amazon Securefest Sale: Rs 1899 से मिल रहे बेस्ट होम सिक्योरिटी कैमरा, डैशकैम डील्स!
Haier ने भारत में नए हैवी ड्यूटी Desert Rose AC किए लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स
GTA में फ्री पुलिस कार! ऐसे पाएं Bravado Buffalo STX और ढेर सारे रिवॉडर्स्