| ब्रांड | Lumio |
| मॉडल | Vision 9 (2026) |
| रिलीज की तारीख | 16 अप्रैल 2026 |
| Model Name | Vision 9 (2026) |
| Display Size | 65 इंच |
| Screen Type | Mini LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | नहीं |
| Smart TV | हां |
| Curve TV | नहीं |
| Series | Vision |
| Launch Year | 2026 |
| Number of Drivers | 6 |
| Sound Technology | DGS Audio 2.2 |
| Speaker Output RMS | 50W |
| Supported Audio Formats | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Contrast Ratio (Static) (:1) | 7000 |
| Contrast Ratio (Dynamic) (:1) | 100000 |
| Brightness | 450 |
| Picture Engine | DOPE Display 2 |
| Refresh Rate (Hz) | 144 |
| HDR Support | HDR10, Dolby Vision, HLG |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1.44m x 7.8cm x 83cm |
| Weight (without stand) | 18.1kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1.44m x 33.1cm x 88.5cm |
| Weight (with stand) | 26kg |
| Stand Material | Metal |
| Number of Cores | क्वाड-कोर |
| Processor | Mediatek Pentonic 700 |
| RAM | 3 जीबी |
| Storage Capacity | 64GB |
| Supported App - Youtube | हां |
| Supported App - Netflix | हां |
| Supported App - Hotstar | हां |
| Supported App - Amazon Prime Video | हां |
| Operating System Present | Google TV |
| Operating System | Android Based |
| Screen Mirroring | हां |
| App Store Type | Google Play Store |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Type | 5 |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Wi-Fi Supported | हां |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz, 5GHz |
| Ethernet (RJ45) | हां |
| Headphone Jack | हां |
| Digital Audio Output | हां |
| Audio Out | Optical |
| Composite In (Audio Video Cable) | हां |
| Power Consumption | 260W |
| Smart Remote | हां |
| Voice Remote | हां |
| Battery Type | AAA |
| Remote Control Connectivity Standard | IR |
Lumio Vision 9 (2026)
विज्ञापन
Tata Motors ने लॉन्च किया Tiago EV का नया वर्जन, जानें प्राइस, फीचर्स
OnePlus 16 में 200 मेगापिक्सल पेरिस्कोप कैमरा का खुलासा, जबरदस्त डिस्प्ले से होगा लैस!
HMD Grand में आ सकती है 6000mAh की बड़ी बैटरी, 50MP डुअल कैमरा! रेंडर हुए लीक