| ब्रांड | Lumio |
| मॉडल | Vision 7 (2026) |
| रिलीज की तारीख | 16 अप्रैल 2026 |
| Model Name | Vision 7 (2026) |
| Display Size | 43 इंच |
| Screen Type | QLED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Series | Vision |
| Launch Year | 2026 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 957 x 87 x 559mm |
| Weight (without stand) | 7.4kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 957 x 258 x 614mm |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Type | 802.11a/b/g/n/ac |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Wi-Fi Supported | हां |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz, 5GHz |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Headphone Jack | हां |
| Digital Audio Output | हां |
| Brightness | 400 Nits |
| Picture Engine | DOPE |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| HDR Support | HDR10, Dolby Vision, HLG |
| Number of Speakers | 4 |
| Supported Audio Formats | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Processor | BOSS |
| RAM | 3 जीबी |
| Storage Capacity | 64GB |
| Supported App - Youtube | हां |
| Supported App - Netflix | हां |
| Supported App - Hotstar | हां |
| Supported App - Amazon Prime Video | हां |
| Operating System Present | Android 14 |
| Operating System | Android Based |
| App Store Type | Google Play Store |
| Power Consumption | 160W |
| Smart Remote | हां |
| Voice Remote | हां |
Lumio Vision 7 (2026)
विज्ञापन
Tata Motors ने लॉन्च किया Tiago EV का नया वर्जन, जानें प्राइस, फीचर्स
OnePlus 16 में 200 मेगापिक्सल पेरिस्कोप कैमरा का खुलासा, जबरदस्त डिस्प्ले से होगा लैस!
HMD Grand में आ सकती है 6000mAh की बड़ी बैटरी, 50MP डुअल कैमरा! रेंडर हुए लीक