| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 LYB) |
| Model Name | 183 LYB |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Swing Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 94.5 cm x 21 cm x 30 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 44 dB, Low - 37 dB |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | हां |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 4 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1438 W |
| Operating Current | 6.35 A |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume (Indoor): 850 CMH |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Catechin Filter |
| Night Glow Buttons | हां |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Other Convenience Features | Dual Temperature Display |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 5 Years for Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 LYB)
विज्ञापन
iPhone 18 Pro चार रंगों में आएगा! लॉन्च से पहले हुआ खुलासा
सबसे सस्ता! Vodafone Idea दे रही 365 दिनों तक 30GB, अनलिमिटिड कॉलिंग, फ्री बेनिफिट वाले धांसू प्लान
Vivo के पहले ओवर-ईयर हेडफोन लॉन्च, 75 घंटे की बैटरी, 58dB ANC फीचर से लैस