| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Su kam Falcon Eco 1000 Pure Sine Wave Inverter (Black & White) | ₹ 3,899 |
| Su kam Falcon Eco 1000 Pure Sine Wave Inverter (Black & White) | ₹ 8,000 |
Su Kam Falcon Eco 1000 Pure Sine Wave Inverter की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 3,899 है. Su Kam Falcon Eco 1000 Pure Sine Wave Inverter की सबसे कम कीमत ₹ 3,899 फ्लिपकार्ट पर 3rd April 2026 को है.
| ब्रांड | Su Kam |
| मॉडल | Falcon Eco 1000 Pure Sine Wave Inverter |
| Model Name | Falcon Eco 1000 |
| Colour | Black & White |
| Type | Pure Sine Wave |
| Fixture Type | Table Top |
| Technology Used | 6 Stage Charging for Ensuring Longer Battery Life, MOSFET Technology |
| Solar Power Compatible | नहीं |
| Switch Type | Dual Inline Package (DIP) Switch |
| Battery Included | नहीं |
| Back Up Time | 8 hrs |
| Load Options | 5 Light, 6 Fan |
| Material | Metal |
| Efficiency | 80% |
| Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Change Over Time | 10 ms |
| Input Voltage | 170 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Low Cut Input Voltage | 85V |
| Low Cut Recovery Input Voltage | 90V |
| High Cut Input Voltage | 290V |
| High Cut Recovery Input Voltage | 275V |
| Battery Type | Lead Acid, Tubular |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Boost Voltage | 14.4V |
| Battery Voltage | 13.6V |
| Battery Charging Current | 13A, 15A |
| Display Type | LED |
| Display Indicator Functions | Mains On, Inverter On, Low Battery |
| USB Charging Port | नहीं |
| Protection Against | Overload, Battery Low |
| Cooling System | Natural Air Cooling Fan |
| Other Convenience Features | Continuos Battery Charging even when Voltage Drops as Low as 90 V |
| Corrosion Resistant | हां |
| Width | 34 cm |
| Height | 19 cm |
| Depth | 19 cm |
| Weight | 8 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Manufacturing warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects, Functional Discriepancies |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On-Site |
Su Kam Falcon Eco 1000 Pure Sine Wave Inverter
₹3,899
विज्ञापन
Redmi 15A 5G की सेल शुरू, जानें कितने में मिल रहा 6300mAh बैटरी वाला फोन
Zepto बेच रहा 24 हजार रुपये सस्ता iPhone 17 Pro Max, सबसे तगड़ा डिस्काउंट
Vivo V70 FE vs Oppo Reno 15C 5G vs OnePlus Nord 5: जानें कौन सा फोन है बेस्ट