| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Microtek EB1600 Square Wave Inverter (Beige) | ₹ 3,995 |
| Microtek EB1600 Square Wave Inverter (Beige) | ₹ 6,000 |
Microtek EB1600 Square Wave Inverter की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 3,995 है. Microtek EB1600 Square Wave Inverter की सबसे कम कीमत ₹ 3,995 फ्लिपकार्ट पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Microtek |
| मॉडल | EB1600 Square Wave Inverter |
| Model Name | EB1600 |
| Type | Square Wave |
| Fixture Type | Table Top |
| Solar Power Compatible | हां |
| Switch Type | Auto Switch |
| Battery Included | नहीं |
| Back Up Time | 8 Hours |
| Load Options | 5 CFL, 3 FAN,1 TV |
| Material | Metal and Plastic |
| Colour | Beige |
| Efficiency | 80% |
| Output Voltage | 220V |
| Output Frequency | 50Hz, +/-2Hz |
| Overload | >80% |
| AC Output Types | Socket |
| Change Over Time | 10 ms |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz, +/-2Hz |
| Low Cut Input Voltage | 230V |
| Low Cut Recovery Input Voltage | 170-270V |
| High Cut Input Voltage | 240V |
| High Cut Recovery Input Voltage | 230V |
| Battery Type | Lead Acid Battery |
| Recharge Time | 8 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| Replacement Battery | हां |
| Replacement Battery Type | Lead acid |
| Compatible Battery Make | Any Brand Battery. Pls use minimum 150 ah battery for better perfomance |
| Emergency Power Off | हां |
| Display Type | LED |
| Display Indicator Functions | Mains On, Inverter On, Low Battery, Charging |
| Audible Indicator Functions | हां |
| USB Charging Port | नहीं |
| Protection Against | Short Circuit |
| Cooling System | Fan |
| Width | 27 cm |
| Height | 12 cm |
| Depth | 28 cm |
| Weight | 7.1 kg |
| Warranty Summary | 2 Years Manufacturer Warranty |
| Covered in Warranty | Electrical Fault Or Manufacturer Defect |
| Not Covered in Warranty | Damaged Not Covered In Warranty |
Microtek EB1600 Square Wave Inverter
₹3,995
विज्ञापन
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा