| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Atlanta Healthcare PureZone 651 Room Air Purifier (Black & Grey) | ₹ 45,950 |
Atlanta Healthcare PureZone 651 Room Air Purifier की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 45,950 है. Atlanta Healthcare PureZone 651 Room Air Purifier की सबसे कम कीमत ₹ 45,950 अमेजन पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | Atlanta Healthcare |
| मॉडल | PureZone 651 Room Air Purifier |
| Model Name | PureZone 651 |
| Type | Room |
| Filter Type | Photo Catalyst Filter, Activated Carbon, UV Filter, Ionizer, Electrostatic Precipitator |
| डाइमेंशन | 58.00 x 45.00 x 0.00 |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Shade | Black |
| Material | Plastic |
| Coverage Area | 650 sq ft |
| Control Type | Remote |
| Suitable For | Hospitals, Dentist chambers, Offices, Restaurants, Bars, Saloons, Gyms and similar indoor spaces requiring clean, healthy odor free, infection free environments |
| Technology Used | Advanced 7-S filtration |
| Air Flow Level | 500 Cu.m/hr |
| Number of Speed Setting | 3 |
| 3D Circulation Air Flow | हां |
| Ionizer | हां |
| UV Lamp | हां |
| Clean Air Delivery Rate | 500 CMH |
| Humidifier | नहीं |
| Other Performance Features | Contains high grade ULPA Filter 0.1 micron to remove suspended particulate matter, pollen, dust, germs and infection carrying microbes with purification efficiency of 99.99%. UV Lamp with 254 NM wavelength and 6,000 hours of life under test conditions. |
| Indicators | Air Quality Indicator, Filter Operation Speed Indicator, Filter change indicator |
| Automatic Shut Off | हां |
| Portable | हां |
| Display Type | LED |
| Silent Mode | हां |
| Child Lock | हां |
| Timer | हां |
| Other Convenience Features | Very silent operation with noise level <42 db, Plug and play easy to operate and maintain product with low power requirement of 51 Watts |
| Power Requirement | 220 V: 5 Amps : 50 Hz : 51 Watt |
| Power Consumption | 51 W |
| Other Power Features | Power button with Remote control operation |
| Noise Level | 42 dB |
| Operating Temperature | 0-50 degree C |
| Retractable Cord | नहीं |
| Adjustable Fan | हां |
| Other Features | Effectively catalyzes and decomposes harmful and noxious gases like Formaldehyde, Hydrogen Sulfide and Ammonia. Restrains activation of virus and has UV light filter to sterilize air upto 97.5%. |
| Warranty Summary | 1 year offsite warranty against manufacturing defects |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Filters and consumables |
| Warranty Service Type | Contact customer care at mankastu@vsnl.net. |
Atlanta Healthcare PureZone 651 Room Air Purifier
₹45,950
विज्ञापन
तबाही की आहट, सौरमंडल में 11 हजार नए एस्टरॉयड मिले, साइज में 500 मीटर से भी बड़े!
Xiaomi 17 Max होगा सीरीज का आखिरी मॉडल, 8000mAh बैटरी के साथ जल्द हो सकता है लॉन्च
IPL 2026 Live Streaming: SRH vs LSG, और RCB vs CSK का घमासान आज, यहां देखें फ्री!
Moto Razr Fold Pre Order: 16GB रैम, 6000mAh बैटरी वाले Moto Razr Fold के प्री-ऑर्डर 11 अप्रैल से! जानें सबकुछ