| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1, White) | ₹ 34,990 |
एलजी 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 34,990 है. एलजी 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1) की सबसे कम कीमत ₹ 34,990 फ्लिपकार्ट पर 30th May 2026 को है.
| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1) |
| Model Name | PS-Q12JNXE1 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3650 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Cooling Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.7 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 21 dB |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | हां |
| Cooling Coverage Area | 110 sq.ft |
| ISEER | 3.73 W/W |
| Power Requirement | AC 220-240, 50Hz |
| Power Consumption | 680.58 kWh |
| Operating Current | 6.1 A |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin Anti Corrosive |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | HD Filter with Anti Virus Protection, Ez Clean Filter |
| Air Circulation | 425 CFM |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Ez Clean Filter, HD Filter with Anti Virus Protection |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 5-in-1 Button, Timer, Swing, Fan Speed, Comfort Air, On/Off Button, Set Temperature |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Other Convenience Features | Super Convertible 5 in 1 Cooling, Low Gas Detection, Auto Clean, On/Off Timer, Fan Speed Steps, Self Diagnosis |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor with Gas Charging |
एलजी 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (PS-Q12JNXE1)
₹34,990
विज्ञापन
iPhone 18 Pro चार रंगों में आएगा! लॉन्च से पहले हुआ खुलासा
सबसे सस्ता! Vodafone Idea दे रही 365 दिनों तक 30GB, अनलिमिटिड कॉलिंग, फ्री बेनिफिट वाले धांसू प्लान
Vivo के पहले ओवर-ईयर हेडफोन लॉन्च, 75 घंटे की बैटरी, 58dB ANC फीचर से लैस