| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LSA5ES5M) |
| Model Name | LSA5ES5M |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | Silver |
| Cooling Capacity | 3500.0 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 890.0 mm x 280.0 mm x 216.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 10.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 715.0 mm x 495.0 mm x 230.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 26.0 kg |
| Panel Display | हां |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.72 W/W |
| Power Consumption | 729.22 W |
| Other Power Features | Ocean Black,Low refrigerant detection, Monsoon Comfort,Self Digonostics |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 2 way |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Auto Restart | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 9 Years on Compressor |
एलजी 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (LSA5ES5M)
विज्ञापन
दिनभर स्क्रीन देखने से आंखें दुखती हैं? Xiaomi का नया स्मार्ट Eye Mask देगा मसाज, जानें कीमत
SanDisk Crayola USB Type-C Flash Drive लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स