| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Croma 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101, White) | ₹ 7,990 |
क्रोमा 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 7,990 है. क्रोमा 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101) की सबसे कम कीमत ₹ 7,990 फ्लिपकार्ट पर 26th April 2026 को है.
| ब्रांड | क्रोमा |
| मॉडल | 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101) |
| Model Name | CRLC60RCA6023101 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 60 Litre |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Swing, Cool, Cool + Swing |
| Air Delivery | 4000 cfm |
| Air Throw Distance | 40 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | ABS |
| Ice Chamber | नहीं |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Oscillating Function | हां |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Dust Filter | हां |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Width x Height x Depth | 44 cm x 110 cm x 62 cm |
| Weight | 16.5 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
| Covered in Warranty | Manufacturer Defect |
| Not Covered in Warranty | plastic part breakage, external damage, cracks, breakages, accessories missing and physical damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
क्रोमा 60 L Desert Air Cooler (CRLC60RCA6023101)
₹7,990
विज्ञापन
Rogbid SpinX स्मार्टवॉच लॉन्च, फ्लैशलाइट जैसे यूनीक फीचर, 100 दिनों तक बैटरी! जानें सबकुछ
OnePlus Ace 6 Ultra के साथ लॉन्च होगा 15000mAh बैटरी वाला 120W फास्ट चार्जर, जानें सबकुछ
20 हजार नौकरियां खत्म करेंगीं Meta, Microsoft! AI बन रहा बड़ी वजह
60 घंटे की बैटरी वाले Baseus MC2 ईयरबड्स हुए लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स