| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Croma 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204, Grey & White) | ₹ 5,490 |
क्रोमा 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 5,490 है. क्रोमा 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204) की सबसे कम कीमत ₹ 5,490 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | क्रोमा |
| मॉडल | 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204) |
| Model Name | Polar Tower CRRC1204 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Blower Mode |
| Air Delivery | 970 cfm |
| Air Throw Distance | 28 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 way cooling |
| Cooling Coverage Area | 250 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | ABS Plastic |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Overflow Indicator | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Other Convenience Features | Mosquito Net, Water Overflow Valve |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 155 W |
| Width x Height x Depth | 36 cm x 113 cm x 34 cm |
| Weight | 10.8 kg |
| Blower/Fan Diameter | 20.3 cm |
| Warranty Summary | 2 years warranty on product |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic part breakage, External damage, Cracks, Breakages, Accessories missing and physical damage. |
| Warranty Service Type | Electrician will visit customer place on request |
क्रोमा 29 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1204)
₹5,490
विज्ञापन
पहली बार! एक फोन में दो तरह के डिस्प्ले, LCD और e-ink स्क्रीन के साथ इस कंपनी ने किया पेश
13 हजार से सस्ता खरीदें OnePlus का फ्लैगशिप फोन, 6000mAh बैटरी, धांसू कैमरा
Honor 600 सीरीज के जल्द लॉन्च की तैयारी, iPhone 17 Pro Max जैसा हो सकता है कैमरा मॉड्यूल
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!