| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Croma 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205, Grey & White) | ₹ 5,990 |
क्रोमा 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 5,990 है. क्रोमा 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205) की सबसे कम कीमत ₹ 5,990 फ्लिपकार्ट पर 27th April 2026 को है.
| ब्रांड | क्रोमा |
| मॉडल | 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205) |
| Model Name | Polar Tower CRRC1205 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Tower |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 47 L |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Blower Mode |
| Air Throw Distance | 30 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Cooling Coverage Area | 280 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | ABS Plastic |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Dust Filter | हां |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 160 W |
| Width x Height x Depth | 35 cm x 131 cm x 37 cm |
| Weight | 12.2 kg |
| Warranty Summary | 2 Years of domestic warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic part breakage, External damage, Cracks, Breakages, Accessories missing and physical damage. |
| Warranty Service Type | Technician will visit customer place on customers request |
क्रोमा 47 L Tower Air Cooler (Polar Tower CRRC1205)
₹5,990
विज्ञापन
Rogbid SpinX स्मार्टवॉच लॉन्च, फ्लैशलाइट जैसे यूनीक फीचर, 100 दिनों तक बैटरी! जानें सबकुछ
OnePlus Ace 6 Ultra के साथ लॉन्च होगा 15000mAh बैटरी वाला 120W फास्ट चार्जर, जानें सबकुछ
20 हजार नौकरियां खत्म करेंगीं Meta, Microsoft! AI बन रहा बड़ी वजह
60 घंटे की बैटरी वाले Baseus MC2 ईयरबड्स हुए लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स