| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Symphony 56 L Desert Air Cooler (Winter XL 56, White) | ₹ 4,851 |
| Symphony 56 L Desert Air Cooler (Winter XL 56, White) | ₹ 12,990 |
सिंफनी 56 L Desert Air Cooler (Winter XL 56) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 4,851 है. सिंफनी 56 L Desert Air Cooler (Winter XL 56) की सबसे कम कीमत ₹ 4,851 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | सिंफनी |
| मॉडल | 56 L Desert Air Cooler (Winter XL 56) |
| Model Name | Winter XL 56 |
| Color | |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 56 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Throw Distance | 56 Ft |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Cooling Coverage Area | 119 Sq.Ft. |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Thermoplastic |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 3 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Empty Tank Alarm | हां |
| Water Level Indicator | हां |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Width x Height x Depth | 445mm x 11049mm x 63mm |
| Weight | 12 Kg |
| Blower/Fan Diameter | 45.72 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty. |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
सिंफनी 56 L Desert Air Cooler (Winter XL 56)
₹4,851
विज्ञापन
पहली बार! एक फोन में दो तरह के डिस्प्ले, LCD और e-ink स्क्रीन के साथ इस कंपनी ने किया पेश
13 हजार से सस्ता खरीदें OnePlus का फ्लैगशिप फोन, 6000mAh बैटरी, धांसू कैमरा
Honor 600 सीरीज के जल्द लॉन्च की तैयारी, iPhone 17 Pro Max जैसा हो सकता है कैमरा मॉड्यूल
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!