| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Symphony 56 L Desert Air Cooler (Winter, White) | ₹ 12,980 |
सिंफनी 56 L Desert Air Cooler (Winter) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 12,980 है. सिंफनी 56 L Desert Air Cooler (Winter) की सबसे कम कीमत ₹ 12,980 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | सिंफनी |
| मॉडल | 56 L Desert Air Cooler (Winter) |
| Model Name | Winter |
| Color | |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Aspen |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 56 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Throw Distance | 56 Ft |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Cooling Coverage Area | 119 Sq.Ft. |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Engineering Plastic |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 3 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Empty Tank Alarm | हां |
| Water Level Indicator | हां |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 900W |
| Width x Height x Depth | 445mm x 1104.9mm x 630mm |
| Weight | 12 Kg |
| Blower/Fan Diameter | 45.72 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty. |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
सिंफनी 56 L Desert Air Cooler (Winter)
₹12,980
विज्ञापन
Honor 600 सीरीज के जल्द लॉन्च की तैयारी, iPhone 17 Pro Max जैसा हो सकता है कैमरा मॉड्यूल
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा