| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Symphony 22 L Desert Air Cooler (Jumbo JR, White) | ₹ 6,980 |
| Symphony 22 L Desert Air Cooler (Jumbo JR, White) | ₹ 8,284 |
सिंफनी 22 L Desert Air Cooler (Jumbo JR) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 6,980 है. सिंफनी 22 L Desert Air Cooler (Jumbo JR) की सबसे कम कीमत ₹ 6,980 अमेजन पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | सिंफनी |
| मॉडल | 22 L Desert Air Cooler (Jumbo JR) |
| Model Name | Jumbo JR |
| Color | |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Aspen |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 22 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Throw Distance | 33 Ft |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Cooling Coverage Area | 165 Sq.Ft. |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Engineering Plastic |
| Ice Chamber | नहीं |
| Castor Wheels | नहीं |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 110 W |
| Width x Height x Depth | 446mm x 634mm x 612mm |
| Weight | 8 Kg |
| Blower/Fan Diameter | 35.56 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty. |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
सिंफनी 22 L Desert Air Cooler (Jumbo JR)
₹6,980
विज्ञापन
25 इंच बड़े 300Hz डिस्प्ले के साथ Redmi G25 2026 गेमिंग मॉनिटर हुए लॉन्च, जानें सबकुछ
Xiaomi ने सस्ता वैक्यूम क्लीनर किया लॉन्च, 10000Pa सक्शन, 180 मिनट का बैटरी बैकअप, जानें कीमत
8 हजार सस्ता खरीदें Samsung का 6000mAh बैटरी, 50MP कैमरा वाला फोन
Amazon Securefest Sale: Rs 1899 से मिल रहे बेस्ट होम सिक्योरिटी कैमरा, डैशकैम डील्स!