| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE, White) | ₹ 45,490 |
| LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE, White) | ₹ 46,742 |
| LG 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE, White) | ₹ 52,000 |
एलजी 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 45,490 है. एलजी 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE) की सबसे कम कीमत ₹ 45,490 अमेजन पर 3rd April 2026 को है.
| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE) |
| Model Name | RS-Q19BNZE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4600 W |
| Compressor | Dual Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Sleep Mode, Viraat Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 34.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 31 dB |
| ISEER | 5.20 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 685.26 W |
| Operating Current | 5.3 A |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 653 CFM |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Ez Clean Filter, HD Filter with Anti Virus Protection |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Other Convenience Features | Super Convertible 5-in-1 Cooling, ADC Sensor, Comfort Air, Low Gas Detection, Monsoon Comfort, Auto Clean |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor with Gas Charging |
एलजी 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q19BNZE)
₹45,490
विज्ञापन
Oppo F33 सीरीज होगी अप्रैल में लॉन्च, कीमत का हुआ खुलासा, जानें सबकुछ
Redmi 15A 5G की सेल शुरू, जानें कितने में मिल रहा 6300mAh बैटरी वाला फोन