| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V Vectra Elite 4503453, White) | ₹ 36,990 |
Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V Vectra Elite 4503453) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 36,990 है. Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V Vectra Elite 4503453) की सबसे कम कीमत ₹ 36,990 फ्लिपकार्ट पर 14th May 2026 को है.
| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V Vectra Elite 4503453) |
| रिलीज की तारीख | 22 अगस्त 2022 |
| Model Name | 185V Vectra Elite 4503453 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4900 W |
| Compressor | High EER Rotary- BLDC Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Sleep Mode, Energy Saver Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 31.7 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 45 dB |
| Indoor Temperature Indicator | हां |
| Cooling Coverage Area | 154.007 sq.ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 5.00 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 759.07 W |
| Auto Air Swing | हां |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| LED Backlit Buttons | हां |
| Night Glow Buttons | हां |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (185V Vectra Elite 4503453)
₹36,990
विज्ञापन
Xiaomi 17 Max में होगी 8,000mAh की पावरफुल बैटरी, 200 मेगापिक्सल प्राइमरी कैमरा
PS Plus May धमाका! Red Dead Redemption 2 समेत फ्री मिलेंगे ये 7 बड़े गेम्स