| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Window AC (183 MZC) |
| Model Name | 183 MZC |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 1666 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | LCD Remote, Swing |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 86 cm x 29.2 cm x 20.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43 dB, Low - 37 dB |
| Panel Display | हां |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Operating Current | 7.4 A |
| Other Power Features | Rated Cooling Capacity: 4850 W |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume: 850 CMH |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Nano Silver |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 5 Years for Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Window AC (183 MZC)
विज्ञापन
iPhone 18 Pro चार रंगों में आएगा! लॉन्च से पहले हुआ खुलासा
सबसे सस्ता! Vodafone Idea दे रही 365 दिनों तक 30GB, अनलिमिटिड कॉलिंग, फ्री बेनिफिट वाले धांसू प्लान
Vivo के पहले ओवर-ईयर हेडफोन लॉन्च, 75 घंटे की बैटरी, 58dB ANC फीचर से लैस