| ब्रांड | MarQ by Flipkart |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Split AC (FKAC153SFA) |
| Model Name | FKAC153SFA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Dry Mode, Turbo Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Fixed Rotary |
| Indoor W x H x D | 905 mm x 235 mm x 315 mm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 835 mm x 545 mm x 300 mm |
| Outdoor Unit Weight | 36.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43 db, Low - 36 db |
| Panel Display | हां |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq. ft sq ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1440 W |
| Evaporator Fin Type | Coated Al |
| Condenser Fin Type | Bare Al |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | हां |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| Deodorizing Filter | नहीं |
| Other Filter Features | Mesh Filter |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Emergency Operational Button | हां |
| Other Convenience Features | ISEER: 3.54 |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
MarQ by Flipkart 1.5 Ton 3 Star Split AC (FKAC153SFA)
विज्ञापन
7300mAh बैटरी, 50MP कैमरा वाले OnePlus फोन पर बंपर डिस्काउंट, जानें कितना मिल रहा सस्ता
Ola की इलेक्ट्रिक मोटरसाइकिल Roadster X+ पर भारी डिस्काउंट, प्राइस में हुई 60,000 रुपये की कमी
ईरान और रूस में ड्रोन खरीदने के लिए हो रहा क्रिप्टोकरेंसी का इस्तेमाल