| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| LG 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q14GWZE, Gold) | ₹ 37,990 |
| LG 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q14GWZE, Gold) | ₹ 41,895 |
| LG 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q14GWZE, Gold) | ₹ 73,990 |
एलजी 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q14GWZE) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 37,990 है. एलजी 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q14GWZE) की सबसे कम कीमत ₹ 37,990 Croma पर 13th May 2026 को है.
| ब्रांड | एलजी |
| मॉडल | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q14GWZE) |
| रिलीज की तारीख | 20 दिसंबर 2022 |
| Model Name | RS-Q14GWZE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | Gold |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Dual Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cooling Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode, Viraat Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Al+ Dual Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 21 dB |
| Cooling Coverage Area | 110 sq.ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 5.2 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 521.2 kWh |
| Operating Current | 3.9 A |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 425 CFM |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | 4 Way Swing, HD Filter with Anti-Virus Protection |
| Night Glow Buttons | हां |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 6 in 1 Button, Timer, Swing, Fan Speed, Comfort Air, On and Off Button, Set Temperature |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Other Convenience Features | Super Convertible 6 in 1 Cooling, AI Plus Convertible, Ez Clean Filter, Low Gas Detection, Auto Clean, On and Off Timer, 6 Fan Speed Steps, Self Diagnosis, ADC Sensor, ThinQ (Wi-Fi), Voice Control with Amazon Alexa and Google Assistant |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor with Gas Charging |
एलजी 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (RS-Q14GWZE)
₹37,990
विज्ञापन
Tesla के Model Y L की जल्द शुरू होगी भारत में डिलीवरी, जानें प्राइस, रेंज
WhatsApp पर प्राइवेट चैट, कंपनी भी नहीं पढ़ेगी आपकी बातें! जानें क्या है Incognito Chat फीचर
iBall Cinebar 560 Soundbar भारत में लॉन्च: 800W आउटपुट और Dolby Audio सपोर्ट, जानें कीमत