| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 183V SZS, White) | ₹ 34,349 |
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 183V SZS, White) | ₹ 35,990 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 34,349 है. Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS) की सबसे कम कीमत ₹ 34,349 फ्लिपकार्ट पर 20th May 2026 को है.
| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS) |
| Model Name | 183V SZS |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 990 mm x 315 mm x 242 mm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 835 mm x 555 mm x 295 mm |
| Outdoor Unit Weight | 32 kg |
| Other Dimensions | Indoor Unit Gross Weight: 15.50 kg, Connecting Pipe: Cu - Cu 1/2 and 1/4 inch, Connecting Cable: 3 m |
| Panel Display | हां |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Full Load Capacity: 5270 W, Full Load Power: 1695 W, Wide Operating Voltage Range: 150 - 270 V |
| Air Flow Direction | Cross Flow |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume - Indoor: 850 CMH |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Catechin Filter, Silver Ion |
| Night Glow Buttons | हां |
| Other Features | Operation: LCD Remote, Lock |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V SZS)
₹34,349
विज्ञापन
Moto G37 vs Samsung Galaxy M17e 5G vs Realme P4 Lite 5G: 15K में कौन सा फोन है बेस्ट
Samsung Galaxy S26 सीरीज की जोरदार सेल्स, Ultra मॉडल की ज्यादा डिमांड