| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Sansui 1.5 Ton 3 Star Split AC (Aluminium Condensor, S2SD53 WS1-MDA, White) | ₹ 24,999 |
सैनसुई 1.5 Ton 3 Star Split AC (S2SD53 WS1-MDA) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 24,999 है. सैनसुई 1.5 Ton 3 Star Split AC (S2SD53 WS1-MDA) की सबसे कम कीमत ₹ 24,999 फ्लिपकार्ट पर 13th May 2026 को है.
| ब्रांड | सैनसुई |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Split AC (S2SD53 WS1-MDA) |
| Model Name | S2SD53 WS1-MDA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | हां |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 940 mm x 298 mm x 200 mm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 750 mm x 540 mm x 250 mm |
| Outdoor Unit Weight | 36.5 kg |
| Other Dimensions | Indoor Unit Gross Weight: 14.5 kg |
| Panel Display | Digital |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Power Input: 1480 W |
| Evaporator Fin Type | IDU: Gold |
| Condenser Fin Type | ODU: Bare |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Deflection |
| Other Air Flow Features | Air Flow Rate Too Big/High/Medium/Low: 980/820/680/550 CMH |
| Air Circulation | 850 CMH |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| Other Filter Features | Silver Ion Filter |
| Night Glow Buttons | हां |
| Other Features | LCD Remote Control |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and 5 Years on Compressor |
सैनसुई 1.5 Ton 3 Star Split AC (S2SD53 WS1-MDA)
₹24,999
विज्ञापन
Tesla के Model Y L की जल्द शुरू होगी भारत में डिलीवरी, जानें प्राइस, रेंज
WhatsApp पर प्राइवेट चैट, कंपनी भी नहीं पढ़ेगी आपकी बातें! जानें क्या है Incognito Chat फीचर
iBall Cinebar 560 Soundbar भारत में लॉन्च: 800W आउटपुट और Dolby Audio सपोर्ट, जानें कीमत