| ब्रांड | माइक्रोमैक्स |
| मॉडल | 40 Inch LED Full HD TV (40CAM6SFHD) |
| Model Name | 40CAM6SFHD |
| Display Size | 40 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | नहीं |
| Smart TV | हां |
| Curve TV | नहीं |
| Launch Year | 2019 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Number of Cores | क्वाड-कोर |
| Processor | Quad Core |
| Graphic Processor | Mali470 MP3 |
| RAM Capacity | |
| Storage Memory | |
| Supported App - Youtube | हां |
| Supported App - Netflix | नहीं |
| Supported App - Hotstar | हां |
| Operating System Present | हां |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | हां |
| App Store Type | Google Play Store |
| RAM | 1 जीबी |
| Storage Capacity | 8GB |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| NFC Support | नहीं |
| PC Audio In | नहीं |
| PC D-sub | नहीं |
| Headphone Jack | हां |
| Digital Audio Output | हां |
| Analog Audio Input | हां |
| Audio Out | हां |
| RF Connectivity Input | हां |
| Component In (RGB Cable) | हां |
| Composite In (Audio Video Cable) | हां |
| Brightness | 250 nits |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Static) |
| Picture Engine | CLCP |
| Picture in Picture (PIP) | नहीं |
| Picture And Picture (PAP) | नहीं |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | हां |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Video Formats | MPEG |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Box |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Surround Sound | हां |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Supported Audio Formats | MP3 |
| Power Consumption | 55W, 0.5W (Standby) |
| Touch Remote | नहीं |
| Smart Remote | नहीं |
| RF Capable | हां |
| Remote Charger | नहीं |
| Battery Type | AAA |
माइक्रोमैक्स 40 Inch LED Full HD TV (40CAM6SFHD)
विज्ञापन
इंतजार खत्म! Gmail का सबसे बड़ा अपडेट, अब बदलें अपना पुराना Gmail ID, मिलेगा पसंद का यूजरनेम
Oppo K15 Pro, K15 Pro+ लॉन्च, 50MP कैमरा और डाइमेंसिटी 9000 से लैस, जानें सबकुछ