| ब्रांड | माइक्रोमैक्स |
| मॉडल | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD) |
| Model Name | 49TA7000UHD |
| Display Size | 49 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | नहीं |
| Smart TV | हां |
| Curve TV | नहीं |
| Launch Year | 2018 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 109.2cm x 66.5cm x 25.8cm |
| Width x Height x Depth (with stand) | 109.2cm x 72.8cm x 26.3cm |
| Stand Type | Metal |
| Number of Cores | डुअल-कोर |
| Processor | Quadcore |
| RAM | 2.5 जीबी |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | हां |
| Supported App - Netflix | हां |
| Supported App - Hotstar | हां |
| Operating System Present | हां |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | हां |
| App Store Type | Google Play Store |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | 802.11a/b/g/n/ac; 2.4G+5G |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| NFC Support | नहीं |
| PC Audio In | नहीं |
| PC D-sub | नहीं |
| Headphone Jack | हां |
| Digital Audio Output | हां |
| Analog Audio Input | हां |
| Audio Out | नहीं |
| RF Connectivity Input | हां |
| Component In (RGB Cable) | नहीं |
| Composite In (Audio Video Cable) | नहीं |
| Brightness | 350 nits |
| Contrast Ratio | 4000:01:00 (Static) |
| Picture in Picture (PIP) | नहीं |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | हां |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported Video Formats | MPEG |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Box Type |
| Sound Technology | Class D Amplifier with Digital Signal Processing (DSB) |
| Surround Sound | हां |
| Speaker Output RMS | 30W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC |
| Touch Remote | नहीं |
| Smart Remote | हां |
| RF Capable | हां |
| Remote Charger | नहीं |
| Power Consumption | 130W, 0.5W (Standby) |
माइक्रोमैक्स 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD)
विज्ञापन
Apple ने इन डिवाइसेज का सपोर्ट बंद किया, क्या लिस्ट में आपका भी है?
PAN कार्ड के लिए ऑनलाइन कैसे करें आवेदन, जानें स्टेप बाय स्टेप पूरी प्रक्रिया
13MP कैमरा, 6000mAh बैटरी के साथ Redmi A7 Pro लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स