| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Kenstar 40 L Desert Air Cooler (Turbo Cool DX, White) | ₹ 9,500 |
| Kenstar 40 L Desert Air Cooler (Turbo Cool DX, White) | ₹ 9,500 |
| Kenstar 40 L Desert Air Cooler (Turbo Cool DX, White) | ₹ 9,899 |
| Kenstar 40 L Desert Air Cooler (Turbo Cool DX, White) | ₹ 11,000 |
Kenstar 40 L Desert Air Cooler (Turbo Cool DX) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 9,500 है. Kenstar 40 L Desert Air Cooler (Turbo Cool DX) की सबसे कम कीमत ₹ 9,500 अमेजन पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Kenstar |
| मॉडल | 40 L Desert Air Cooler (Turbo Cool DX) |
| Model Name | Turbo Cool DX |
| Color | |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | FAN |
| Capacity | 40 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | हां |
| Speed Control | 3 |
| Operating | FAN MODE |
| Air Throw Distance | 32 ft |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Air Deflection | 3 WAYS, 360 |
| Cooling Coverage Area | 105 Sq.Ft. |
| Body Material | ABS PLASCTIC BODY |
| Blower/Fan Material | Metal Fan |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | नहीं |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Other Body and Design Features | ABS STRONG BODY |
| Water Level Indicator | हां |
| Power Requirement | 230V.50Hz AC, 190W |
| Power Consumption - Heating | 190W |
| Width x Height x Depth | 210mm x 360mm x 250mm |
| Warranty Summary | 1 Year Company Warranty |
| Covered in Warranty | Motor |
| Not Covered in Warranty | Parts And Labor |
| Warranty Service Type | Onsite Serivice Call 39 40 40 40 Prefix your states's STD code SMS sms 'SVC' to 53030 Email customercare@kenstar.in |
Kenstar 40 L Desert Air Cooler (Turbo Cool DX)
₹9,500
विज्ञापन
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा