| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Genus Challenger 1200 Pure Sine Wave Inverter (Silky Silver) | ₹ 5,999 |
| Genus Challenger 1200 Pure Sine Wave Inverter (Silky Silver) | ₹ 6,469 |
| Genus Challenger 1200 Pure Sine Wave Inverter (Silky Silver) | ₹ 21,339 |
| Genus Challenger 1200 Pure Sine Wave Inverter (Silky Silver) | ₹ 21,499 |
Genus Challenger 1200 Pure Sine Wave Inverter की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 5,999 है. Genus Challenger 1200 Pure Sine Wave Inverter की सबसे कम कीमत ₹ 5,999 फ्लिपकार्ट पर 28th May 2026 को है.
| ब्रांड | Genus |
| मॉडल | Challenger 1200 Pure Sine Wave Inverter |
| रिलीज की तारीख | 1 जुलाई 2022 |
| Model Name | Challenger 1200 |
| Colour | Silky Silver |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | ASIC, DSP Technology |
| Solar Power Compatible | नहीं |
| Battery Included | नहीं |
| Back Up Time | 5 Hours |
| Load Options | 1 LED TV (40), 1 CFL 14W/15W, 2 Tub Light 36W, 2 Fans, 1 PC ( Personal Computer) LCD/TFT Monitor |
| Efficiency | 73% |
| Output Voltage | 180V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 45-55 Hz |
| Battery Type | Tall Tubular, Flat Tubular, Gel & VRLA/SMF |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 165AH |
| Replacement Battery | नहीं |
| Emergency Power Off | हां |
| Display Type | Dual LCD & LED Multi-Information Display |
| Display Indicator Functions | Mains, Power Switch Status, Fault |
| USB Charging Port | नहीं |
| Corrosion Resistant | हां |
| Width | 26.9 cm |
| Height | 23.1 cm |
| Depth | 13.2 cm |
| Weight | 70 kg |
| Warranty Summary | For Battery 72 Months Warranty (42 Months Full Replacement + 30 Months Pro Rata Warranty) and for Inverter 24 Months Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturer Warranty |
| Not Covered in Warranty | Defects Which Occur Under the Conditions of Normal Operation and Under Proper Use |
| Warranty Service Type | Physical Damage |
Genus Challenger 1200 Pure Sine Wave Inverter
₹5,999
विज्ञापन
ईरान पर अमेरिका के हमलों से क्रिप्टो मार्केट में गिरावट, बिटकॉइन का प्राइस 73,000 डॉलर से नीचे
Tata Motors ने लॉन्च किया Tiago EV का नया वर्जन, जानें प्राइस, फीचर्स
OnePlus 16 में 200 मेगापिक्सल पेरिस्कोप कैमरा का खुलासा, जबरदस्त डिस्प्ले से होगा लैस!
HMD Grand में आ सकती है 6000mAh की बड़ी बैटरी, 50MP डुअल कैमरा! रेंडर हुए लीक