| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Croma 1.5 Ton Portable AC (CRAC1201, White) | ₹ 34,994 |
| Croma 1.5 Ton Portable AC (CRAC1201, White) | ₹ 41,994 |
क्रोमा 1.5 Ton Portable AC (CRAC1201) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 34,994 है. क्रोमा 1.5 Ton Portable AC (CRAC1201) की सबसे कम कीमत ₹ 34,994 Croma पर 2nd April 2026 को है.
| ब्रांड | क्रोमा |
| मॉडल | 1.5 Ton Portable AC (CRAC1201) |
| रिलीज की तारीख | 5 अप्रैल 2020 |
| Model Name | CRAC1201 |
| Type | Portable |
| Capacity | 1.5 Ton |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5250 W |
| Compressor | Single Rotary Compressor |
| Refrigerant | R410A |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | No Dip Technology |
| Indoor W x H x D | 56.8 cm x 77.5 cm x 36.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 52 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 56 dB |
| Cooling Coverage Area | 170 sq.ft |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 2300 W |
| Operating Current | 9.8 A |
| Evaporator Fin Type | Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Flow |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| LED Backlit Buttons | नहीं |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Battery Type | AAA |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Machine from Croma |
क्रोमा 1.5 Ton Portable AC (CRAC1201)
₹34,994
विज्ञापन