| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL, White) | ₹ 5,890 |
| Symphony 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL, White) | ₹ 6,990 |
सिंफनी 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 5,890 है. सिंफनी 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL) की सबसे कम कीमत ₹ 5,890 फ्लिपकार्ट पर 1st April 2026 को है.
| ब्रांड | सिंफनी |
| मॉडल | 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL) |
| Model Name | Ninja XL |
| Color | |
| Type | Personal |
| Cooling Media | honeycomb |
| Number of Speeds | 1 |
| Blower/Fan | BLOWER |
| Capacity | 17 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low-Medium-High |
| Operating | BLOWER |
| Air Throw Distance | 29 ft. |
| Motor Speed | 1400 rpm |
| Air Deflection | 2 |
| Cooling Coverage Area | 1000 sq. ft. |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic Plastic |
| Ice Chamber | नहीं |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Empty Tank Alarm | हां |
| Water Level Indicator | हां |
| Dust Filter | हां |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 105 W |
| Width x Height x Depth | 287 cm x 701 cm x 450 cm |
| Weight | 7.00 किलो |
| Blower/Fan Diameter | 13 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty from date of Purchase / Invoice |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
सिंफनी 17 L Personal Air Cooler (Ninja XL)
₹5,890
विज्ञापन
Apple ने इन डिवाइसेज का सपोर्ट बंद किया, क्या लिस्ट में आपका भी है?
PAN कार्ड के लिए ऑनलाइन कैसे करें आवेदन, जानें स्टेप बाय स्टेप पूरी प्रक्रिया
13MP कैमरा, 6000mAh बैटरी के साथ Redmi A7 Pro लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स