| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 40 Inch LED Full HD TV (UA40F5500AR) |
| Model Name | UA40F5500AR |
| Display Size | 40 इंच |
| Screen Type | LED |
| Smart TV | हां |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 928.2 mm x 552.3 mm x 49.4 mm |
| Weight (without stand) | 8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 928.2 mm x 612.2 mm x 235 mm |
| Weight (with stand) | 9.5 kg |
| Stand Type | Square |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Built-in Wi-Fi |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Digital Audio Output | 1 |
| Analog Audio Input | हां |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, Dolby Pulse |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 117 W, 0.3 W (Standby) |
| Picture Engine | Hyper Real Engine |
| Picture in Picture (PIP) | हां |
| RF Capable | हां |
सैमसंग 40 Inch LED Full HD TV (UA40F5500AR)
विज्ञापन
Moto G37 और Moto G37 Power जल्द होंगे भारत में लॉन्च, Flipkart के जरिए होगी बिक्री
Amazon पर AI बनाएगा शॉपिंग आसान, सुझाव से तुलना तक बोलकर होगा सबकुछ!