| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Micromax 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, AYURVEDA, White) | ₹ 30,261 |
माइक्रोमैक्स 1.5 Ton 3 Star Split AC (AYURVEDA) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 30,261 है. माइक्रोमैक्स 1.5 Ton 3 Star Split AC (AYURVEDA) की सबसे कम कीमत ₹ 30,261 अमेजन पर 2nd April 2026 को है.
| ब्रांड | माइक्रोमैक्स |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Split AC (AYURVEDA) |
| Model Name | AYURVEDA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5275.0 W |
| Compressor | Rotary |
| Operating Modes | Dry Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 1025.0 mm x 320.0 mm x 240.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 14.0 kg |
| Outdoor Unit Weight | 47.0 kg |
| Other Dimensions | Outdoor Gross Weight: 52 kg |
| Indoor Noise Level | High - 47.0 dB, Low - 43.0 dB |
| Panel Display | हां |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.54 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1435.0 W |
| Other Power Features | Rated Current: 6.82 A |
| Air Circulation | 1000.0 CMH |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Activated Charcoal |
| Other Features | LCD Remote Control |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Other Convenience Features | Auto-shut Flaps |
| Warranty Summary | 1 Year on Complete Unit and Condenser and 5 Years on Compressor |
माइक्रोमैक्स 1.5 Ton 3 Star Split AC (AYURVEDA)
₹30,261
विज्ञापन
Honor Play 80 Pro हुआ 50MP कैमरा, 7000mAh बैटरी के साथ लॉन्च, जानें सबकुछ
Realme 16 5G 7000mAh बैटरी के साथ भारत में लॉन्च, अच्छी सेल्फी के लिए बैक में लगा है शीशा!
200 मेगापिक्सल कैमरा, 7000mAh बैटरी के साथ Vivo V70 FE लॉन्च, जानें सबकुछ