| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Daenyx 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX, Multicolor) | ₹ 8,900 |
Daenyx 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 8,900 है. Daenyx 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX) की सबसे कम कीमत ₹ 8,900 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | Daenyx |
| मॉडल | 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX) |
| Model Name | Freeze DX |
| Colour | Multicolor |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 61 L |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Remote Headset and Manual |
| Air Throw Distance | 25 ft |
| Motor Speed | 1800 RPM |
| Air Deflection | 2 Way |
| Cooling Coverage Area | 550 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastics |
| Blower/Fan Material | ABS Plastics |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Empty Tank Alarm | हां |
| Water Level Indicator | हां |
| Overflow Indicator | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Other Power Features | 230V, 50Hz, 1PH |
| Width x Height x Depth | 68.5 cm x 108 cm x 46 cm |
| Weight | 21 kg |
| Warranty Summary | 2 Years, Company Onsite Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to technical issuse /manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | Parts due to normal wear and tear like indicator or bodydiscoloration. Damage/Breakage of any plastic parts, rubber parts or denting, accident, mishandling on part of the customer |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Daenyx 61 L Desert Air Cooler (Freeze DX)
₹8,900
विज्ञापन
Xiaomi 17 Max होगा सीरीज का आखिरी मॉडल, 8000mAh बैटरी के साथ जल्द हो सकता है लॉन्च
IPL 2026 Live Streaming: SRH vs LSG, और RCB vs CSK का घमासान आज, यहां देखें फ्री!
Moto Razr Fold Pre Order: 16GB रैम, 6000mAh बैटरी वाले Moto Razr Fold के प्री-ऑर्डर 11 अप्रैल से! जानें सबकुछ
Upcoming Smartphones April 2026: OnePlus Nord 6, Ai+ Nova 2, Vivo T5 Pro, Oppo Find X9 Ultra जैसे फोन होंगे लॉन्च, जानें सबकुछ