| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Voltas 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC240CDWEX/XXSG, Wine Dahlia) | ₹ 18,970 |
| Voltas 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC240CDWEX/XXSG, Dahlia Blue) | ₹ 18,949 |
Voltas 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC240CDWEX/XXSG) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 18,949 है. Voltas 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC240CDWEX/XXSG) की सबसे कम कीमत ₹ 18,949 फ्लिपकार्ट पर 11th May 2026 को है.
| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC240CDWEX/XXSG) |
| Model Name | RDC240CDWEX/XXSG |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 220 L |
| Colours | Wine Dahlia |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | नहीं |
| Toughened Glass | हां |
| Built-in Stabilizer | हां |
| डाइमेंशन | 141.50 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 67 cm |
| Weight | 40 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | हां |
| Express Freezing | हां |
| Moisture Control | हां |
| Convertible Refrigerator | नहीं |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | नहीं |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Glossy |
| Handle type | External |
| Gasket Type | Anti Fungal Gasket, Compression Gasket |
| Door Lock | हां |
| Door Alarm | हां |
| Water & Ice Dispenser | हां |
| Clock | नहीं |
| Removable Rack | हां |
| Flexible Rack | हां |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Other Features | Fresh Box, Safe Box, FlexLift |
| Warranty Summary | 10 Years International Warranty |
Voltas 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RDC240CDWEX/XXSG)
₹18,949
विज्ञापन
बच्चों के क्रेयॉन जैसी दिखने वाली Pen Drive! SanDisk Crayola USB-C भारत में लॉन्च
Lyne Startup 70, Startup 68 TWS ईयरबड्स लॉन्च, साथ में Startup 80 कार चार्जर ने भी दी दस्तक, जानें
Oppo Find X10 Pro Max में हो सकती है 200 मेगापिक्सल की ट्रिपल रियर कैमरा यूनिट