| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Samsung 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, AR18TY3QBBUNNA, White) | ₹ 36,990 |
सैमसंग 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18TY3QBBU) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 36,990 है. सैमसंग 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18TY3QBBU) की सबसे कम कीमत ₹ 36,990 अमेजन पर 30th May 2026 को है.
| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18TY3QBBU) |
| Model Name | AR18TY3QBBUNNA |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 4982 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Good Sleep, Fan Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 95.7 cm x 30.2 cm x 21.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 80 cm x 55.4 cm x 33.3 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.3 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Dimension (W x H x D) (cm) - 103.5 x 38 x 30.5, Outdoor Gross Dimension (W x H x D) (cm) - 94 x 61.5 x 42, Indoor Gross Weight (kg) - 14.9, Outdoor Gross Weight (kg) - 34.3, Piping Length (Maximum) - 30 m, Piping Height (Maximum) - 20 m |
| Indoor Noise Level | Low - 31 dB |
| ISEER | 2.85 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1748 W |
| Operating Current | 7.6 A |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Other Air Flow Features | Auto Air Direction Control for Up/Down and Manual Air Direction Control for Right/Left |
| Air Circulation | 790.2 CMH |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | HD Filter |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Warranty Summary | 1 year on product and 10 year on compressor |
सैमसंग 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR18TY3QBBU)
₹36,990
विज्ञापन
iPhone 18 Pro चार रंगों में आएगा! लॉन्च से पहले हुआ खुलासा
सबसे सस्ता! Vodafone Idea दे रही 365 दिनों तक 30GB, अनलिमिटिड कॉलिंग, फ्री बेनिफिट वाले धांसू प्लान
Vivo के पहले ओवर-ईयर हेडफोन लॉन्च, 75 घंटे की बैटरी, 58dB ANC फीचर से लैस