| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Orient 70 L Desert Air Cooler (Knight CD7005HI, White) | ₹ 12,055 |
Orient 70 L Desert Air Cooler (Knight CD7005HI) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 12,055 है. Orient 70 L Desert Air Cooler (Knight CD7005HI) की सबसे कम कीमत ₹ 12,055 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | Orient |
| मॉडल | 70 L Desert Air Cooler (Knight CD7005HI) |
| Model Name | Knight CD7005HI |
| Color | |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 70 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | हां |
| Speed Control | Low, Medium , High |
| Air Delivery | 3650 cfm |
| Air Throw Distance | 60 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 400 sq ft |
| Body Material | HIPS & ABS |
| Blower/Fan Material | Aerodynamic Plastic |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Overflow Indicator | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230V, 50HZ |
| Power Consumption - Heating | 210 W |
| Width x Height x Depth | 61.2 cm x 124.8 cm x 43 cm |
| Weight | 19.70 किलो |
| Warranty Summary | 1 year Product warranty on Performance & Technical Issues |
| Covered in Warranty | Only parts and components |
| Not Covered in Warranty | Body scratches, discolouration, damage due to customer fault |
| Warranty Service Type | Warranty by Orient Electric on Product Performance and Techincal issues. The customer needs to call toll free number 1800-103-7574 and raise a complaint request, a technician will visit to check the issue and offer replacement through authorized channels if applicable |
Orient 70 L Desert Air Cooler (Knight CD7005HI)
₹12,055
विज्ञापन
Honor 600 सीरीज के जल्द लॉन्च की तैयारी, iPhone 17 Pro Max जैसा हो सकता है कैमरा मॉड्यूल
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा