| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Orient 30 L Personal Air Cooler (Super Cool, White) | ₹ 7,499 |
| Orient 30 L Personal Air Cooler (Super Cool, White) | ₹ 7,690 |
Orient 30 L Personal Air Cooler (Super Cool) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 7,499 है. Orient 30 L Personal Air Cooler (Super Cool) की सबसे कम कीमत ₹ 7,499 फ्लिपकार्ट पर 3rd April 2026 को है.
| ब्रांड | Orient |
| मॉडल | 30 L Personal Air Cooler (Super Cool) |
| Model Name | Super Cool |
| Color | |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 30 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Normal, Natural, Sleep |
| Air Delivery | 765 CFM |
| Air Throw Distance | 25 Ft |
| Air Deflection | 4 Ways, 360Degree |
| Cooling Coverage Area | 150 Sq.Ft. |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | Aluminum |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 2 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | हां |
| Other Body and Design Features | Rust Free Long Life Durable Body, Dense Nest Honeycomb Cooling Media, Comes with Overlow Hole, Fragrance Chamber |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Overflow Indicator | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Trolley Support, Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 140W |
| Other Power Features | Inverter Compatible |
| Width x Height x Depth | 1000mm x 460.6mm x 400mm |
| Weight | 13.5Kg |
| Warranty Summary | 1 Year International Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Damage due to wear and tear caused due to usage over time or usage/installation not prescribed in the manual. |
| Warranty Service Type | Customer Needs to Call Toll Free Number 18001037574, Technician will be Allocated and will Visit the Location for Inspection and Further Action |
Orient 30 L Personal Air Cooler (Super Cool)
₹7,499
विज्ञापन
चांद मिशन में भी Microsoft Outlook ने दिया धोखा! एस्ट्रोनॉट ने लाइव स्ट्रीम में मांगी मदद
Redmi 15A 5G की भारत में शुरू हुई बिक्री, जानें प्राइस, स्पेसिफिकेशंस
200MP के दो कैमरा वाले Oppo Find X9s Pro में होगी 7000mAh से बड़ी बैटरी! 21 अप्रैल को होगा लॉन्च
Oppo F33 सीरीज होगी अप्रैल में लॉन्च, कीमत का हुआ खुलासा, जानें सबकुछ