| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton Split AC (LS18NHC, White) | ₹ 31,990 |
Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (LS18NHC) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 31,990 है. Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (LS18NHC) की सबसे कम कीमत ₹ 31,990 अमेजन पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Lloyd |
| मॉडल | 1.5 Ton 2 Star Split AC (LS18NHC) |
| Model Name | LS18NHC |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 5150.0 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Fixed Speed |
| Indoor W x H x D | 98.8 cm x 23.5 cm x 31.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.0 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 54.5 cm x 30.0 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37.0 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: Indoor - 14.5 kg, Outdoor - 42 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43.0 dB, Low - 43.0 dB |
| Panel Display | हां |
| ISEER | 3.58 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1440.0 W |
| Other Power Features | Input Current: 6.25 A |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Air Circulation | 975.0 CMH |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Clean Air Filter |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Other Convenience Features | Eco Friendly Refrigerants |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and Condenser and 5 Years on Compressor from Lloyd |
Lloyd 1.5 Ton 2 Star Split AC (LS18NHC)
₹31,990
विज्ञापन
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा