| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 24K ESTER NXi, White) | ₹ 44,290 |
| Carrier 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, 24K ESTER NXi, White) | ₹ 56,990 |
Carrier 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (24K ESTER NXi) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 44,290 है. Carrier 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (24K ESTER NXi) की सबसे कम कीमत ₹ 44,290 फ्लिपकार्ट पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Carrier |
| मॉडल | 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (24K ESTER NXi) |
| Model Name | 24K 5 STAR ESTER NXi HYBRIDJET INVERTER R32 SPLIT AC |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 6250 W |
| Compressor | DC Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Cool Mode, Dry Mode, Auto Mode, Fan Mode, Turbo Mode, My Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Flexicool, Hybridjet, Insta Kool, AI Cool |
| Indoor W x H x D | 104.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 38.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Low - 38 dB |
| Indoor Temperature Indicator | हां |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 4.62 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1780 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Coating |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | नहीं |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Deodorizing Filter | नहीं |
| LED Backlit Buttons | नहीं |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | हां |
| Quiet Mode | नहीं |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | नहीं |
| Emergency Operational Button | हां |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 2 Years on PCB and 10 Years on Compressor from Carrier |
Carrier 2 Ton 5 Star Inverter Split AC (24K ESTER NXi)
₹44,290
विज्ञापन
Google Gemma 4: गूगल का नया AI मॉडल बिना इंटरनेट भी चलेगा, स्मार्टफोन बनेंगे सुपरस्मार्ट!
3 हफ्तों तक चलने वाली Honor Watch X5i स्मार्टवॉच लॉन्च, 60Hz AMOLED डिस्प्ले, जानें कीमत
Samsung Galaxy S26 FE लॉन्च होगा 8GB रैम, Exynos 2500 प्रोसेसर के साथ, गीकबेंच पर खुलासा