| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1, White) | ₹ 74,089 |
Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 74,089 है. Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1) की सबसे कम कीमत ₹ 74,089 फ्लिपकार्ट पर 12th May 2026 को है.
| ब्रांड | Carrier |
| मॉडल | 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1) |
| रिलीज की तारीख | 28 दिसंबर 2021 |
| Model Name | CAS24ES3R30F1 |
| Type | Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Sleep Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Turbo Cool Technology |
| Indoor W x H x D | 104.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 14.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 84.5 cm x 70 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 41.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB, Low - 40 dB |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | हां |
| Cooling Coverage Area | 151 sq.ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 1665 W |
| Operating Current | 8.9 A |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Coated Fins |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | नहीं |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | 4 Step Fan Speed |
| Air Circulation | 700 CFM |
| Anti-bacteria Filter | नहीं |
| Dust Filter | हां |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| Deodorizing Filter | नहीं |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter, HD Filter |
| LED Backlit Buttons | नहीं |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Battery Type | 2 |
| Other Features | Dry Mode, Auto Fan Speed, Follow Me, Auto Mode, Auto Restart, Turbo Mode, My Mode (Favourite Mode) |
| Auto Restart | हां |
| Quiet Mode | नहीं |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | नहीं |
| Self Diagnosis | नहीं |
| Emergency Operational Button | हां |
| Other Convenience Features | Air Purification Filter |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years on Compressor |
Carrier 2 Ton 3 Star Split AC (CAS24ES3R30F1)
₹74,089
विज्ञापन
दिनभर स्क्रीन देखने से आंखें दुखती हैं? Xiaomi का नया स्मार्ट Eye Mask देगा मसाज, जानें कीमत
SanDisk Crayola USB Type-C Flash Drive लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स