| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Canon ELPH LT 260 DSLR Camera (Silver) | ₹ 17,707 |
कैनन ELPH LT 260 20MP DSLR Camera की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 17,707 है. कैनन ELPH LT 260 20MP DSLR Camera की सबसे कम कीमत ₹ 17,707 अमेजन पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | कैनन |
| मॉडल | ELPH LT 260 20MP DSLR Camera |
| Model Name | ELPH LT 260 |
| Model Number | LT 260 |
| Series | ELPH |
| Color | Silver |
| Type | DSLR Camera |
| Effective Pixels | 20 मेगापिक्सल |
| Dimensions(WxHxD) | 93 x 63 x 30 mm |
| Weight | 150 GM |
| Temperature | 0 to 40 |
| Sensor Type | APS-C |
| Sensor Size | 16.7 x 30.2mm |
| Maximum ISO | 10000 ISO |
| Lens Type | EF Lens |
| Lens Mount | Zoom lens |
| Focal Length | 26-52mm |
| Compatible Lens | Aspherical lens |
| Aperture Range | f/4.2-6.7 |
| View Finder | हां |
| View Finder Type | Real-image zoom viewfinder |
| Viewfinder Coverage | 86% |
| Other Viewfinder Features | Picture frame, AF frame, Close-up frame, Close-up AF frame Green indicator Combination camera-ready indicator and too-close warning Orange indicator Combination flash ready indicator and camera shake warning |
| Focus Mode | Active autofocus |
| Focus Range | 0.45m infinity 1.5ft. to infinity |
| Auto Focus | हां |
| Shutter Type | Combination aperture and program electromagnetically driven shutter |
| Self-timer | हां |
| Continuous Shots | Approx. 8 cartridges of 25-expposure film normal temperature with 50% flash use |
| Built-in Flash | हां |
| External Flash | हां |
| Flash Modes | Flash AUTO and Flash ON mode |
| Power Requirement | 3V |
| Batteries Included | हां |
| Battery Type | Lithium ion |
| Number of Batteries | 1 |
कैनन ELPH LT 260 20MP DSLR Camera
₹17,707
विज्ञापन
Xiaomi 17 Max होगा सीरीज का आखिरी मॉडल, 8000mAh बैटरी के साथ जल्द हो सकता है लॉन्च
IPL 2026 Live Streaming: SRH vs LSG, और RCB vs CSK का घमासान आज, यहां देखें फ्री!
Moto Razr Fold Pre Order: 16GB रैम, 6000mAh बैटरी वाले Moto Razr Fold के प्री-ऑर्डर 11 अप्रैल से! जानें सबकुछ
Upcoming Smartphones April 2026: OnePlus Nord 6, Ai+ Nova 2, Vivo T5 Pro, Oppo Find X9 Ultra जैसे फोन होंगे लॉन्च, जानें सबकुछ