| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 27 L Personal Air Cooler (BS-AR27PA, White) | ₹ 6,599 |
Blue Star 27 L Personal Air Cooler (BS-AR27PA) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 6,599 है. Blue Star 27 L Personal Air Cooler (BS-AR27PA) की सबसे कम कीमत ₹ 6,599 फ्लिपकार्ट पर 4th April 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 27 L Personal Air Cooler (BS-AR27PA) |
| Model Name | BS-AR27PA |
| Color | |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Anti Microbial Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 27 L |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 2250 m3/hr |
| Air Throw Distance | 15 ft. |
| Motor Speed | 1350 rpm |
| Air Deflection | 360 Degree |
| Body Material | ABS |
| Blower/Fan Material | ABS Natural |
| Ice Chamber | हां |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 4 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Oscillating Function | नहीं |
| Empty Tank Alarm | नहीं |
| Water Level Indicator | हां |
| Overflow Indicator | हां |
| Dust Filter | नहीं |
| Other Convenience Features | Humidifier |
| Power Requirement | AC 230 V - 50 Hz |
| Power Consumption - Heating | 230 W |
| Width x Height x Depth | 48 cm x 83.5 cm x 44 cm |
| Weight | 10.00 किलो |
| Blower/Fan Diameter | 33 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Blue Star 27 L Personal Air Cooler (BS-AR27PA)
₹6,599
विज्ञापन
25 इंच बड़े 300Hz डिस्प्ले के साथ Redmi G25 2026 गेमिंग मॉनिटर हुए लॉन्च, जानें सबकुछ
Xiaomi ने सस्ता वैक्यूम क्लीनर किया लॉन्च, 10000Pa सक्शन, 180 मिनट का बैटरी बैकअप, जानें कीमत
8 हजार सस्ता खरीदें Samsung का 6000mAh बैटरी, 50MP कैमरा वाला फोन