| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 5 Star Window AC (Copper Condensor, 5W13GA, White) | ₹ 24,290 |
| Blue Star 1 Ton 5 Star Window AC (Copper Condensor, 5W13GA, White) | ₹ 24,999 |
Blue Star 1 Ton 5 Star Window AC (5W13GA) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 24,290 है. Blue Star 1 Ton 5 Star Window AC (5W13GA) की सबसे कम कीमत ₹ 24,290 अमेजन पर 3rd April 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 1 Ton 5 Star Window AC (5W13GA) |
| Model Name | 5W13GA |
| Type | Window |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | नहीं |
| Cooling Capacity | 3800 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Modes - (Auto/Cool/ Fan / Dry), Turbo Cooling |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Refrigration Cycle |
| Indoor W x H x D | 660 mm x 430 mm x 770 mm |
| Indoor Unit Weight | 55 kg |
| Other Dimensions | Indoor Net Weight : 55 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB, Low - 48 dB |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | नहीं |
| Cooling Coverage Area | Upto 120 Sq Ft sq ft |
| Turbo Mode | नहीं |
| ISEER | 3.35 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1135 W |
| Operating Current | 4.96 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue Condenser Fins |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | Verticle Louver Movement in Horizontal Direction |
| Other Air Flow Features | Manual Horizontal Louvre and Vertical Swing, Airflow Volume (Wet CFM) (High / Medium / Low): 430 / 418 / 398, Motorised Vertical Louvre and Horizontal Swing, Fan Modes: Auto, High, Medium, Low |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| Deodorizing Filter | नहीं |
| Other Filter Features | Dust Filter: Micro Mesh Filter |
| LED Backlit Buttons | हां |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Emergency Operational Button | नहीं |
| Other Convenience Features | Fresh Air intake |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 4 Years on Compressor |
Blue Star 1 Ton 5 Star Window AC (5W13GA)
₹24,290
विज्ञापन
7300mAh बैटरी, 50MP कैमरा वाले OnePlus फोन पर बंपर डिस्काउंट, जानें कितना मिल रहा सस्ता
Ola की इलेक्ट्रिक मोटरसाइकिल Roadster X+ पर भारी डिस्काउंट, प्राइस में हुई 60,000 रुपये की कमी
ईरान और रूस में ड्रोन खरीदने के लिए हो रहा क्रिप्टोकरेंसी का इस्तेमाल