| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 1 Ton 5 Star Portable AC (Copper Condensor, HPAC12DA, White) | ₹ 26,999 |
| Blue Star 1 Ton 5 Star Portable AC (Copper Condensor, HPAC12DA, White) | ₹ 33,500 |
Blue Star 1 Ton 5 Star Portable AC (HPAC12DA) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 26,999 है. Blue Star 1 Ton 5 Star Portable AC (HPAC12DA) की सबसे कम कीमत ₹ 26,999 फ्लिपकार्ट पर 1st April 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 1 Ton 5 Star Portable AC (HPAC12DA) |
| Model Name | HPAC12DA |
| Type | Portable |
| Capacity | 1 Ton |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | हां |
| Cooling Capacity | 3370 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Operating Modes | NA |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Refrigration Cycle with Heat pump |
| Indoor W x H x D | 46.6 cm x 76.5 cm x 39.7 cm |
| Indoor Unit Weight | 34 kg |
| Other Dimensions | Indoor Gross Weight: 38.8 kg |
| Panel Display | हां |
| Indoor Temperature Indicator | नहीं |
| Cooling Coverage Area | NA sq ft |
| Turbo Mode | नहीं |
| ISEER | 2.63 W/W |
| Power Requirement | AC 220-240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1279 W |
| Operating Current | 5.9 A |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosive Blue Condenser Fins |
| Stepped Louvers | हां |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | Louver Movement in Vertical Direction |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Active Carbon Filter | नहीं |
| Deodorizing Filter | नहीं |
| Other Filter Features | Dust Filter: Micro Mesh Filter |
| LED Backlit Buttons | हां |
| Night Glow Buttons | नहीं |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | LCD Remote |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Memory Feature | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Emergency Operational Button | नहीं |
| Other Convenience Features | Castor Wheels |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 5 Years on Compressor |
Blue Star 1 Ton 5 Star Portable AC (HPAC12DA)
₹26,999
विज्ञापन
Oppo K15 Pro, K15 Pro+ लॉन्च, 50MP कैमरा और डाइमेंसिटी 9000 से लैस, जानें सबकुछ
Portronics ने भारत में प्रदूषण को मात देने लॉन्च किया AIR X Smart HEPA एयर प्यूरिफायर, जानें कीमत
TCL ने C8L SQD-Mini LED TV किए लॉन्च, 6000 निट्स ब्राइनटेस के साथ सिनेमा जैसे मिलेगा फील, जानें सबकुछ
5000mAh बैटरी, 13MP कैमरा के साथ Lava Bold N2 Lite लॉन्च, जानें सबकुछ