| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IB518DLU, White) | ₹ 47,600 |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IB518DLU) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 47,600 है. Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IB518DLU) की सबसे कम कीमत ₹ 47,600 फ्लिपकार्ट पर 2nd April 2026 को है.
| ब्रांड | Blue Star |
| मॉडल | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IB518DLU) |
| Model Name | IB518DLU |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 2525 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Cool Mode, Eco Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 96 cm x 32 cm x 24.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 88.84 cm x 58.15 cm x 36.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.6 kg |
| Indoor Noise Level | High - 60 dB, Low - 41.1 dB |
| Panel Display | हां |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 4.65 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1348 W |
| Auto Air Swing | हां |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 455 CFM |
| Dust Filter | हां |
| Night Glow Buttons | हां |
| Other Features | LCD Screen |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Other Convenience Features | Eco Friendly Refrigerant, 4-in-1 Convertible Mode |
| Warranty Summary | 5 Years Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (IB518DLU)
₹47,600
विज्ञापन
लंबे नाखून से फोन नहीं चलता? स्टूडेंट ने बनाई अनोखी नेल पॉलिश, ऐसे करेगी काम
Airtel के ग्राहक 65 करोड़ के पार! बनी दुनिया की दूसरी सबसे बड़ी टेलीकॉम कंपनी