| ब्रांड | वीयू |
| मॉडल | 40 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LED40K16) |
| Model Name | LED40K16 |
| Display Size | 39 इंच |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | नहीं |
| Smart TV | हां |
| Curve TV | नहीं |
| Launch Year | 2017 |
| Resolution Standard | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 886 mm x 517 mm x 84 mm |
| Weight (without stand) | 8.7 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 886 mm x 562 mm x 205 mm |
| Weight (with stand) | 8.9 kg |
| Stand Type | Tabletop |
| Number of Cores | क्वाड-कोर |
| Processor | Quad Core Processor |
| Supported App - Youtube | हां |
| Supported App - Netflix | हां |
| Operating System Present | हां |
| Screen Mirroring | हां |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Type | IEEE 802.11 b/g/n/2.4 GHz |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Headphone Jack | 1 |
| Digital Audio Output | 1 |
| RF Connectivity Input | 1 |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y / Pb / Pr: 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital, dbx-tv, Total Sonics, Total Surround |
| Speaker Output RMS | 14 W |
| Power Consumption | 70 W, 0.5 W (Standby) |
| Touch Remote | नहीं |
| Smart Remote | हां |
| RF Capable | हां |
| Battery Type | AAA |
| Contrast Ratio | 1000000:1 Dynamic |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | हां |
| Aspect Ratio | 16:09, 16:1, Auto, Zoom 1, Zoom 2 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
वीयू 40 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LED40K16)
विज्ञापन
Rogbid SpinX स्मार्टवॉच लॉन्च, फ्लैशलाइट जैसे यूनीक फीचर, 100 दिनों तक बैटरी! जानें सबकुछ
OnePlus Ace 6 Ultra के साथ लॉन्च होगा 15000mAh बैटरी वाला 120W फास्ट चार्जर, जानें सबकुछ
20 हजार नौकरियां खत्म करेंगीं Meta, Microsoft! AI बन रहा बड़ी वजह
60 घंटे की बैटरी वाले Baseus MC2 ईयरबड्स हुए लॉन्च, जानें कीमत और फीचर्स