| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (125V DYE) |
| Model Name | 125V DYE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3550.0 W |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 990.0 mm x 315.0 mm x 242.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.0 Kg |
| Outdoor W x H x D | 835.0 mm x 555.0 mm x 295.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 29.0 Kg |
| Other Dimensions | Connecting Pipe: Cu - Cu (1/2 and 1/4 inch) |
| Panel Display | हां |
| Turbo Mode | हां |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Wide Operating Voltage Range: 150 - 270 V |
| Air Flow Direction | Cross Flow |
| Other Air Flow Features | Air Flow Volume - Indoor: 850 CMH |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Catechin Filter |
| Night Glow Buttons | हां |
| Other Features | Operation: LCD Remote |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Self Diagnosis | हां |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 4 Years on Compressor |
Voltas 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (125V DYE)
विज्ञापन
Vivo V70 FE vs Oppo Reno 15C 5G vs OnePlus Nord 5: जानें कौन सा फोन है बेस्ट
Truecaller पर अपना अकाउंट कैसे करें डिलीट, ऐसे अनलिस्ट होगा फोन नंबर
7300mAh बैटरी, 50MP कैमरा वाले OnePlus फोन पर बंपर डिस्काउंट, जानें कितना मिल रहा सस्ता