| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (Copper Condensor, 183 IZI2, White) | ₹ 30,999 |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 IZI2) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 30,999 है. Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 IZI2) की सबसे कम कीमत ₹ 30,999 फ्लिपकार्ट पर 5th April 2026 को है.
| ब्रांड | Voltas |
| मॉडल | 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 IZI2) |
| Model Name | 183 IZI2 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5120 W |
| Compressor | High EER Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | हां |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | हां |
| Indoor W x H x D | 990 mm x 315 mm x 242 mm |
| Indoor Unit Weight | 13.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 870 mm x 600 mm x 355 mm |
| Outdoor Unit Weight | 41.5 kg |
| Other Dimensions | Gross Weight: Indoor - 16.5 kg, Outdoor - 47 kg, Connecting Pipe: Cu-Cu 1/2 and 1/4 inch, Connecting Pipe Length: 3 m, Connecting Cable: 3 m |
| Panel Display | LED Display |
| Turbo Mode | हां |
| ISEER | 3.53 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1450 W |
| Other Power Features | Rated Cooling Current: 6.4 A |
| Auto Air Swing | हां |
| Other Air Flow Features | Air Vent: Cross Flow |
| Air Circulation | 850 CMH |
| Anti-bacteria Filter | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Filter Features | Catechin Filter, Acaro Bacterium Red Filter, Silver Ion Filter |
| Night Glow Buttons | हां |
| Other Features | Remote Control Operation: LCD |
| Auto Restart | हां |
| Timer | हां |
| Sleep Mode | हां |
| Other Convenience Features | Self Diagnosis, Anti Fungal, Lock, Dual Temperature Display |
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty and 5 Years on Compressor |
Voltas 1.5 Ton 3 Star Split AC (183 IZI2)
₹30,999
विज्ञापन
तबाही की आहट, सौरमंडल में 11 हजार नए एस्टरॉयड मिले, साइज में 500 मीटर से भी बड़े!
Xiaomi 17 Max होगा सीरीज का आखिरी मॉडल, 8000mAh बैटरी के साथ जल्द हो सकता है लॉन्च
IPL 2026 Live Streaming: SRH vs LSG, और RCB vs CSK का घमासान आज, यहां देखें फ्री!
Moto Razr Fold Pre Order: 16GB रैम, 6000mAh बैटरी वाले Moto Razr Fold के प्री-ऑर्डर 11 अप्रैल से! जानें सबकुछ