| ब्रांड | सोनी |
| मॉडल | Bravia XR Master Series 8K LED TV (XR-85Z9J) |
| रिलीज की तारीख | सितंबर 2021 |
| Model Name | XR-85Z9J |
| Display Size | 85 इंच |
| Screen Type | LED |
| Resolution (pixels) | 7680x4320 |
| Resolution Standard | 8K |
| 3D | नहीं |
| Smart TV | हां |
| Curve TV | नहीं |
| Series | Bravia XR Master Series |
| Launch Year | 2021 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Number of Drivers | 10 |
| Number of Speakers | 8 |
| Sound Technology | Acoustic Multi-Audio Frame Tweeter |
| Speaker Output RMS | 85W |
| Supported Audio Formats | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1907mm x 1112mm x 81mm |
| Weight (without stand) | 61.7kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1937mm x 1123mm x 484mm |
| Stand Features | Variable positioning |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Supported | हां |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz |
| Processor | XR Cognitive Processor |
| Storage Capacity | 16GB |
| Supported App - Youtube | हां |
| Supported App - Netflix | हां |
| Supported App - Hotstar | हां |
| Supported App - Amazon Prime Video | हां |
| Operating System Present | Android TV |
| Operating System | Android |
| Screen Mirroring | हां |
| App Store Type | Google Play Store |
| Smart Remote | हां |
| Voice Remote | हां |
| Picture Engine | XR Cognitive Intelligence Processor |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 120 |
| HDR Support | HDR10,HLG |
सोनी Bravia XR Master Series 8K LED TV (XR-85Z9J)
विज्ञापन
Ola Electric की जोरदार रिकवरी, मार्च में बिक्री 150 प्रतिशत बढ़ी
मेघालय के पहाड़ों पर सैटेलाइट से मिलेगा इंटरनेट! Starlink और सरकार के बीच हुई डील
AI सर्च में आगे रहना है तो ब्रांड्स को क्या करना होगा? ये प्लेटफॉर्म आएंगे काम
1 अप्रैल से बदले ट्रैवल रूल्स, बिना e-Arrival Card एंट्री हो सकती है स्लो, जानें पूरा प्रोसेस