| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Singer 70 L Desert Air Cooler (Aerocool Pride dx, White) | ₹ 11,599 |
| Singer 70 L Desert Air Cooler (Aerocool Pride dx, White) | ₹ 12,095 |
Singer 70 L Desert Air Cooler (Aerocool Pride dx) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 11,599 है. Singer 70 L Desert Air Cooler (Aerocool Pride dx) की सबसे कम कीमत ₹ 11,599 Croma पर 14th May 2026 को है.
| ब्रांड | Singer |
| मॉडल | 70 L Desert Air Cooler (Aerocool Pride dx) |
| Model Name | Aerocool Pride dx |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honey Comb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 70 L |
| Remote Support | नहीं |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 4000 cfm |
| Air Throw Distance | 10 ft |
| Cooling Coverage Area | 150 sq ft |
| Body Material | ABS |
| Castor Wheels | हां |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 5 |
| Auto Louver Movement | हां |
| Water Level Indicator | हां |
| Dust Filter | हां |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | 230 V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 60 cm x 120 cm x 40 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Onsite Company Warranty |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects Only |
| Not Covered in Warranty | The company is not responsible for any consequential loss or damages caused due to customer negligence. |
| Warranty Service Type | Customer needs to call Singer Customer Care no-1800 103 3474 or SMS at SMS Helpline No-9555390390 to register complaint. |
Singer 70 L Desert Air Cooler (Aerocool Pride dx)
₹11,599
विज्ञापन
Xiaomi 17 Max में होगी 8,000mAh की पावरफुल बैटरी, 200 मेगापिक्सल प्राइमरी कैमरा
PS Plus May धमाका! Red Dead Redemption 2 समेत फ्री मिलेंगे ये 7 बड़े गेम्स