| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 51 Inch PLASMA Full HD TV (51 E 550) |
| Model Name | 51 E 550 |
| Display Size | 51 इंच |
| Screen Type | Plasma |
| Smart TV | नहीं |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1196.8 mm x 787.4 mm x 57 mm |
| Weight (without stand) | 21.1 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1196.8 mm x 715.6 mm x 305 mm |
| Weight (with stand) | 25.1 kg |
| Stand Type | Square |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse |
| Surround Sound | SRS TheaterSound HD |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | Built-in Wi-Fi |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| PC Audio In | 1 |
| Headphone Jack | 1 |
| Digital Audio Output | 1 |
| Analog Audio Input | हां |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Picture in Picture (PIP) | हां |
सैमसंग 51 Inch PLASMA Full HD TV (51 E 550)
विज्ञापन
Upcoming Smartphones April 2026: OnePlus Nord 6, Ai+ Nova 2, Vivo T5 Pro, Oppo Find X9 Ultra जैसे फोन होंगे लॉन्च, जानें सबकुछ
पहली बार! एक फोन में दो तरह के डिस्प्ले, LCD और e-ink स्क्रीन के साथ इस कंपनी ने किया पेश
13 हजार से सस्ता खरीदें OnePlus का फ्लैगशिप फोन, 6000mAh बैटरी, धांसू कैमरा
Honor 600 सीरीज के जल्द लॉन्च की तैयारी, iPhone 17 Pro Max जैसा हो सकता है कैमरा मॉड्यूल