| प्रॉडक्ट का नाम | भारत में कीमत |
|---|---|
| Samsung 40 Inches Full HD LED Smart TV (UA40F6800AR) | ₹ 90,500 |
सैमसंग 40 Inch LED Full HD TV (UA40F6800AR) की भारत में शुरुआती कीमत ₹ 90,500 है. सैमसंग 40 Inch LED Full HD TV (UA40F6800AR) की सबसे कम कीमत ₹ 90,500 फ्लिपकार्ट पर 30th May 2026 को है.
| ब्रांड | सैमसंग |
| मॉडल | 40 Inch LED Full HD TV (UA40F6800AR) |
| Model Name | UA40F6800AR |
| Display Size | 40 इंच |
| Screen Type | LED |
| Smart TV | हां |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 950.8 mm x 543.9 mm x 47 mm |
| Weight (without stand) | 9.1 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 950.8 mm x 594.6 mm x 201.4 mm |
| Weight (with stand) | 9.3 kg |
| Stand Type | Y-feet |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 3 |
| Wi-Fi Type | Built-in Wi-Fi |
| Built In Wi-Fi | हां |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Digital Audio Output | 1 |
| Analog Audio Input | हां |
| Component In (RGB Cable) | 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, Dolby Pulse |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Power Consumption | 126 W, 0.3 W (Standby) |
| Picture Engine | 3D Hyper Real Engine |
| Picture in Picture (PIP) | हां |
| RF Capable | हां |
सैमसंग 40 Inch LED Full HD TV (UA40F6800AR)
₹90,500
विज्ञापन
iPhone 18 Pro चार रंगों में आएगा! लॉन्च से पहले हुआ खुलासा
सबसे सस्ता! Vodafone Idea दे रही 365 दिनों तक 30GB, अनलिमिटिड कॉलिंग, फ्री बेनिफिट वाले धांसू प्लान
Vivo के पहले ओवर-ईयर हेडफोन लॉन्च, 75 घंटे की बैटरी, 58dB ANC फीचर से लैस